Pielęgnacja

Parę słów o tym, jak dbać o biżuterię byRenata 🙂

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Proszę nie kąpać się, nie spać i nie uprawiać ćwiczeń w biżuterii, nie wystawiać jej także na działanie chemikaliów, takich jak środki czyszczące czy też woda w basenie, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia przedmiotu – zwłaszcza wykorzystanych minerałów czy żywicy.

  • Proszę unikać noszenia biżuterii podczas nakładania produktów do ciała czy włosów – nie tylko kosmetyków do makijażu, ale też balsamów, lakierów do włosów i tym podobnych, gdyż nie ma pewności w jaki sposób wpłyną one na kamienie.

  • Nie wskazane jest używanie myjek ultradźwiękowych ani tworzyw ściernych, gdyż mogą znacznie porysować lub uszkodzić wyrób.

  • Wystawianie biżuterii na długotrwałe działanie promieni słonecznych też jest odradzane, gdyż może doprowadzić do odbarwienia niektórych wykorzystanych minerałów oraz przyspieszyć proces oksydacji miedzi.

  • Jeżeli zaistnieje potrzeba wyczyszczenia biżuterii, ponieważ tworzona jest z czystej miedzi, można
    z powodzeniem użyć preparatów przeznaczonych do jej czyszczenia.

  • Zadziała również zwykły płyn do naczyń – proszę nanieść niewielką ilość płynu na przedmiot, delikatnie wetrzeć, a następnie obficie spłukać letnią wodą. Następnie proszę wysuszyć delikatnie czystym, miękkim materiałem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed schowaniem. Ważne jest jednak, by nie czyścić tak biżuterii z opalami, zwłaszcza pochodzącymi z Etiopii oraz perłami, zarówno naturalnymi jak i sztucznymi.

  • Z czasem przedmiot może pokryć się większą ilością tlenków, przez co będzie wyglądał na starszy – jest to proces naturalny. W celu spowolnienia tego procesu, można wykorzystać drobną wełnę stalową (do znalezienia w wielu sklepach z narzędziami) – użyć jej do lekkiego przetarcia powierzchni drutu. Proszę jednak unikać przecierania kamieni, gdyż mogą na nich powstać rysy. Po takim zabiegu proszę też dobrze wypłukać biżuterię w letniej wodzie, osuszyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

  • Jeśli chodzi o przechowywanie – najlepiej, by biżuteria była w zamkniętym pojemniku, z dala od bezpośrednich źródeł światła. Sprawdzą się do tego torebki strunowe lub szczelne pojemniki, dzięki którym ograniczony zostanie kontakt z powietrzem i spowolnione zostanie ciemnienie miedzi. Nie jest to może najelegantszy sposób przechowywania skarbów, ale zdecydowanie skutecznie spowalnia procesy utleniania 🙂
Copyright ©2020 byRenata.pl | Powered by byRenata.pl
Przewiń do góry